Bireysel Müşteri Kurumsal Müşteri

Tüm İnternet Paketleri

Geniş bant bağlantınız söz konusu olduğunda, bütçenize göre en yüksek ve altyapısal olarak mümkün olan en iyi bağlantıyı seçmelisiniz. Bazı geniş bant hizmetleri diğerlerinden daha hızlı olsa da, sağlanan hizmet kalitesi de önemli bir rol oynamaktadır.

Peki ADSL, VDSL, Fiber kavramları nelerdir?

ADSL, sesli aramalar tarafından alınmayan normal bakır telefon hatlarındaki frekansları kullanan bir DSL bağlantısı türüdür. Bu tür bir bağlantının avantajı, herhangi bir özel hattın kurulmasını gerektirmemesi, dolayısıyla diğer geniş bant biçimlerinden daha ucuz ve daha kullanılabilir olmasıdır. ADSL ile 16 Mbps'ye kadar indirme hızı elde edebilirsiniz, ancak yükleme hızları çok daha sınırlıdır.

VDSL, hız ve davranış açısından Fiber İnternet'e ADSL'den daha yakındır. İndirmeler için beş kata kadar ve yüklemeler için on kata kadar daha hızlı olabilir. Santrale yakın bir konumdaysanız maksimum indirme hızı 100 Mbps'e kadardır ve sinyal, aşağı akış kadar güçlüdür.

Fiber ise, Eve kadar fiber (FTTH), aynı zamanda "binaya kadar fiber" (FTTP) olarak da adlandırılır, optik fiberin merkezi bir noktadan doğrudan konutlar, apartmanlar ve işletmeler gibi tek tek binalara eşi görülmemiş yüksek hız sağlamak için kurulması ve kullanılmasıdır. FTTH, günümüzde çoğu yerde kullanılan teknolojilere kıyasla kullanıcıların yararlanabileceği bağlantı hızlarını önemli ölçüde artırır. Hem dış mekanda hem de iç mekanda veya GPON ve FTTH fiber optik kullanarak son kullanıcıları telekomünikasyon ağına bağlamak için en verimli yoldur. Fiber ile son kullanıcı 1 Gbps'ye kadar indirme hızı alabilir.

İnternet Hizmeti Karşılaştırması

Karşılaştırma, bahsi geçen işlemlerde uzun vadeli hiç bir sorun, donma veya kopma yaşamayan kullanıcılar baz alınarak oluşturulmuştur.

ADSL VDSL FİBER UYDU/AİRFİBER
Maksimum Hız
Web'de Sörf
E-mail gönder/al
Arkadaşlarla Sohbet (Chat)
Müzik dinleme/indirme
Fotoğraf paylaşma
Online oyun
Video yükleme/izleme
Film izleme/indirme
Televizyon izleme
Büyük dosyaların transferi
HD video/film indirme
Video Konferans

Geniş bant performansımı neler etkileyebilir?


Eviniz için hangi bağlantıyı seçerseniz seçin, internet hızınızı etkileyebilecek pek çok şey vardır. Bunların çoğu sizin kontrolünüzdedir. Geniş bant performansı, kendi başlarına veya bir arada olmak üzere birkaç temel faktörden etkilenir. Hepimiz mümkün olan en hızlı, en tutarlı hızları arzuluyoruz, bu nedenle geniş bant performansınızdan ödün verildiğinde bunların her birini ele aldığınızdan emin olun.

Mesafe

Bakır ağ üzerindeyseniz, kabin veya santralden ne kadar uzakta olursanız, geniş bant hızınız o kadar yavaş olur. Bakır ağ üzerinden kabine yaklaşık 800m dahilinde VDSL hizmeti, kabinin iki kilometre içinde ADSL 2+ ve kabine altı kilometre mesafede ADSL hizmeti sunabiliriz.

Fiber altyapı, mesafeden etkilenmez.

Kapasite

Tıkanıklık olarak da bilinen geniş bant kapasitesi, çevrimiçi kişi sayısından etkilenir. İnterneti gün içinde kullandığınız saat, geniş bant hızınızı nadiren de olsa etkileyebilir.

Tarife

Hızınız aniden düşerse ve çok sayıda içerik indirdiyseniz, tarifenize eklenen kotanızı aşmış olabilirsiniz. Kotanızı artırmak veya sınırzı bir tarifeye geçmek bu sorunu çözecektir.

Modem

Modeminiz beş yaşında veya daha eskiyse, bu geniş bant performansınızı etkiliyor olabilir. Tüm teknolojiler gibi, yaş da bir faktördür, bu nedenle modemleri birkaç yılda bir yükseltmek en iyisidir.

Modeminizin altyapınızla ve tarifenizle uyumlu olması gerekir. Bazı modemler yalnızca 54, 100 veya 300Mbps'lik maksimum hızlara ulaşabilir, bu nedenle eğer kendi modeminizi kullanacaksanız Müşteri Hizmetlerimize modeminizin gerekli hızları ve altyapıyı karşılayıp karşılamadığını sorun.

Kablolama

Zayıf veya eskimiş kablolama, geniş bant hız sorunlarının önde gelen nedenlerinden biridir. Kablo tesisatınıza birkaç yıldır bakılmadıysa, büyük olasılıkla mülkünüzdeki kablolar ve priz noktaları, yüksek hızlı geniş bant yerine iyi bir telefon hizmeti sunmak için kurulmuş olabilir. Geniş bant hızını artırmak için jak noktalarınıza filtreler eklenebilir.

Yazılım/Donanım

Eski bilgisayarlar ve yazılımlar, geniş bant performansınızı etkileyebilir ve işleri yavaşlatabilir.

Kablosuz Ağ

Sınırlı kapasiteniz varsa, birkaç cihazı aynı anda WiFi'nize bağlamak geniş bant hızınızı yavaşlatabilir. WiFi cihazına olan yakınlığınız da hizmet kalitenize etki edebilir.

Ayrıca modeminizin İnternetinizi en çok kullandığınız yerde konumlandırıldığından emin olmalısınız. Daha büyük evler, evin neresinde olursanız olun en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için sinyalinizi artıran WiFi genişleticilere ihtiyaç duyabilir. Bu konu hakkında teknoloji marketlerine danışabilirsiniz.

Doğru kurulmuş bir kablolu bağlantı, daha tutarlı ve daha hızlı bir internet deneyimi sağlayacaktır.